Історія школи

У 1900 році за ініціативи Івана Карловича Мердера голови Всеросійського опікунства глухонімих був створений Київський відділ опіки глухонімих. Його очолила дружина київського губернатора Є.С. Трепова.

Фото 1 Іван Карлович Мердер

Опікунство відіграло позитивну роль у розвитку вітчизняної сурдопедагогіки. Лише за 9 років свого існування Опікунством було відкрито 40 закладів для глухих, утворені спеціальні сурдопедагогічні курси при Петербурзькому училищі, почав виходити спеціальний журнал «Вісник попечительства».

 

Фото 2 Нагрудний знак Попечительства.8 червня 1900 року  в найманому будинку на Лук’янівці, по вулиці Осіївській (нині Герцена), у будинку № 62, було відкрито школу-притулок для 10 глухонімих дітей у складі дитячого садка і шкільних класів.

 

Першою вчителькою була Ніна Костянтинівна Патканова, яка щойно закінчила спеціальні педагогічні курси при Петербурзькому училищі.

 

Фото 3 Ніна Костянтинівна Патканова

Є. С. Трепова разом зі своїм заступником – меценатом і колекціонером Б.І.Ханенком розпочали збирати кошти для будівництва приміщення школи. Особи, які жертвували кошти, більше за 300, 200 чи 150 карбованців, нагороджувалися відповідно золотими, срібними значками та жетонами.

Впродовж 2 років збиралися кошти для школи-притулку. Одночасно виклопотали у міських властей безкоштовну ділянку площею 1200 кв. сажнів, що містилася на розі вулиць Макарівської (нині Пугачова) та Осіївської. Будівельні роботи на  ній розпочалися після наближення суми до 21 270 карбованців, 16 з яких дала родина відомого мецената Миколи Артемійовича Терещенка. Приміщення будувалося за проектом  інженера В. А. Безсмертного.

 

Фото 9 Микола Артемович та Пелагея Георгіївна Терещенки - Копія - Копія

Приміщення першої школи було збудоване у 1902 році. Це була двоповерхова будівля розрахована на 20 дітей. На 1-ому поверсі – загальна зала, два класи, їдальня і кухня. На 2-ому поверсі – дві спальні кімнати, вмивальня, ванна та квартири для вчительки та наглядачки.

Фото 10 Приміщення першої школи для глухих у м. Києві, 1902 р.

За навчання в школі бралася платня від 120 до 200 крб. на рік. Це було досить дорого, адже тоді річна зарплата вчителя складала 250 крб. Проте, незважаючи на досить високу плату за навчання, школі весь час не вистачало коштів. Доводилося збирати пожертвування, влаштовувати лотереї. Вчителі самі виготовляли наочні посібники, дидактичний матеріал.

В Київській школі глухонімі діти вивчали такі основні предмети:

 1. Вимовляння звуків і слів, читання і письмо.
 2. Лічба усна, письмова і на рахівниці.
 3. Початкові відомості географії, історії і геометрії, відповідно до ремесел.
 4. Каліграфія, малювання і креслення.
 5. Закон Божий (молитви, священна історія)

Багато уваги у Київській школі приділяли також ручній праці та професійній підготовці вихованців.

У 1902 році при Київській школі  вперше в Україні створено спеціальний дитячий садок для глухонімих, в якому перебувало 5 малолітніх дітей.

Школа і дитячий садок охоплювали навчанням від 10 до 60 дітей, що, звичайно в жодному разі не задовольняло потреб Києва та Київської губернії, де на початку XX  століття налічувалося близько 1500 глухонімих дошкільного віку.

 

У 1915 році до Києва з Варшави, разом з багатьма біженцями, рятуючись від окупації Польщі Німеччиною, переїхала єврейська школа для глухих дітей на чолі з директором Озієлем Шимоновичем Кржевіним. Змінивши декілька київських адрес, ця школа остаточно розмістилася на вулиці Артема, 43.

В школі навчалося спочатку 60 дітей, а потім 75.  Багато часу відводилося на ремісничу підготовку школярів. В молодших (підготовчих) класах діти щоденно займалися ручною працею по 2,5 години, а в загальноосвітніх класах по 4 години щодня працювали в майстернях.

В школі вивчали такі предмети:

 1. Закон Божий
 2. Російська мова
 3. Арифметика
 4. Природознавство та фізика
 5. Курс загальнокорисних відомостей
 6. Географія
 7. Історія
 8. Геометрія і креслення
 9. Малювання
 10. Каліграфія

Навчання глухих мові, як правило, займало центральне місце. Йому підпорядковувалося вивчення всіх інших предметів. В школі вивчалося дві мови: російська і єврейська, а потім, коли шкільна програма розширилася, перейшли на українську мову.

 

Фото 12 Директор Київської школи для глухих дітей Озієль Шимонович Кржевін зі своїми вихованцями, 1918 р.

У 30-х роках в Києві існували такі інтернати для глухонімих дітей:

 • дитбудинок для глухонімих дітей ім. Лаговського на 90 дітей (вул. Осіївська, 36);
 • єврейський дитбудинок на 75 дітей (вул. Артема, 43)
 • школа для глухонімих без інтернату на 65 дітей (вул. Нероновича, 2)

В кінці 30-х років всі вони були об’єднані в одну Київську школу-інтернат для глухонімих дітей. Вона розміщалася на вулиці Артема, 43.

З 1937 року навчання в школі проводилося за спеціально розробленими планами, програмами, підручниками.

У 1937 – 1939 роках видано ряд підручників для школи глухих, авторами яких були вчителі Київської школи глухих.

Мирне життя школи перервала Друга світова війна. Прийшов наказ готуватися до евакуації. В середині липня 1941 року діти з вихователями та їх сім’ями водним шляхом прибули в Ростовську область.

Але й там їх наздогнала війна. Довелося розлучатися: вихователі з сім’ями поїхали до Казахстану, а дітей-сиріт з України та Білорусії спішно посадили у вагони пасажирського поїзда і повезли до сонячного Узбекистану.

Після звільнення Києва від окупантів в 1943-1944 рр. в будинку школи був госпіталь для військових. А з 1945 року будинок тимчасово прийняв до себе дітей-в’язнів концентраційних таборів Освенцема і Майданека (272 чол.).

Після закінчення війни вихованці повернулися з Узбекистану до  напівзруйнованого будинку-інтернату.

Проте школа швидко змінювалась і зростала. В школі перебувало: 128 учнів, 11 вчителів, 12 вихователів, 3 інструктора праці.

 

Фото 13

З 1953 року для школи було виділено додаткове приміщення на вулиці Артема, 18 (3,4 поверхи)

У 1965 році Київська школа переїхала у нове приміщення по вулиці Межовій, 6 (тепер Світлицького 31/7), збудоване за індивідуальним проектом.

Кошти на будівництво нової школи виділили Українське товариство глухих та міська адміністрація столиці.

 

Фото 14 Нині діюча будівля Київської школи-інтернату №6 для глухих дітей, 1965 р.

З 1998 року вперше в історії школи-інтернату в закладі успішно навчаються глухі діти та діти з тяжкими порушеннями мовлення.

У листопаді 2016 року школа-інтернат змінила статус на Навчально-реабілітаційний центр №6 м. Києва.

Залучення дітей у спільну навчально-виховну діяльність сприяє поступу до інклюзії як інноваційної освітньої системи.

 

Фото 15 Сучасний вигляд школи

Керівник Музею історії Навчально-реабілітаційного центру №6 м. Києва Тетяна Авраменко.